JS Swimming 2016/17

Posted on: Monday, November 28, 2016

An exciting and fun afternoon with lots of drama and plenty of Boys, leaders, parents, grandparents and friends all getting involved.

Thank you to the 3 parents and one ‘big brother’ who acted as judges, Simon Porteous recording, and particularly Brian Nisbet and Pamela McKay who organised the races and the event.

8 Junior Sections with approximately 50 Boys (18 P6, 18 P5 and 14 P4) took part.

We continued for a second year with the ‘B’ finals where the first 4 four Boys finishing in the B final recorded a score eg. 4, 3, 2 and 1 points for finishing 1st, 2nd, 3rd and 4th.

The ‘A’ finals scored 8, 7, 6, and 5 where Boys come in 1st, 2nd,3rd and 4th.

 

Overall team result

1st    10th Leith (South Leith)                      79 points

2nd   61st Edinburgh (Musselburgh)            47 points

3rd    1st West Linton                                   44 points

and 7th Edinburgh (Colinton), 55th Edinburgh (Morningside), 1st Roslin, 51st Bonnyrigg, and 25th Edinburgh (Portobello) all had Boys swimming.

 

P4 Free style

Ross McPherson     Gold 25th Edinburgh

Kerr Steel                Silver 61st Edinburgh

Ben Falconer           Bronze 61st Edinburgh

 

P5 Free style

Angus Flockhart      Gold 51st Bonnyrigg

Ross Anderson        Silver 61st Edinburgh

Jake Nicol                Bronze 61st Edinburgh

 

P6 Free style

Ross Wolfenden     Gold 1st West Linton

Callum Howie        Silver 10th Leith

Cameron Docherty Bronze 10th Leith

 

P6 Breast stroke

Alisdair Brown      Gold 1st Roslin

Max Duncan          Silver 10th Leith

Arran MacKenzie  Bronze 10th Leith

 

P6 Front crawl

Callum Howie        Gold 10th Leith

Charlie McPherson Silver 25th Edinburgh

Cameron Welsh       Bronze 1st West Linton

 

P6 Back stroke

Callum Howie     Gold 10th Leith

Max Duncan        Silver 10th Leith

Alisdair Brown    Bronze 1st Roslin

 

Team relay

10th Leith              Gold

1st West Linton     Silver

25th Edinburgh      Bronze